Naš skromen ščepec k ekološkemu ozaveščanju učencev na naši šoli

V mesecu novembru smo Šmornovci zastavili nekaj vprašanj o naravi učencem od 6. do 9. razreda. Njihovi odzivi so bili izvirni. Še preden izvemo, kaj si mislijo o naravi, kako skrbijo za njo in kako z našim vedenjem škodujemo naravi, si najprej vzemite čas in preberite, kako nevede škodujemo naravi, morda izveste tudi kaj novega.

 • Za 1 tono papirja je treba posekati 17 dreves.
 • Noben kos plastike, ki je bil odvržen v gozd, še ni izginil, čeprav ne vemo, kako dolgo razpada plastika, morda več 100 let.
 • En hektar listnatega gozda lahko proizvede do 700 kg kisika, kar je količina za 2.500 ljudi dnevno.
 • Vsako minuto z obličja Zemlje izgine toliko gozdov oziroma rastlin kot 20 nogometnih igrišč.
 • Po svetu se odpira vedno več služb na področju zelenih, obnovljivih virov energije.
 • Živali v morju plastiko pojedo, mi pojemo njih. Mnoge ribe umirajo v mukah – zaradi zastrupitev, zadušitev in prebodenih želodcev.
 • Morske živali plastično vrečko zamenjajo za meduze, jih pojejo in umrejo.

Zdaj ko smo prebrali vse razloge, kako zelo negativno človek vpliva na naravo in smo izvedeli tudi posledice, si oglejmo, kaj pravijo naši učenci in kaj oni menijo, kako moramo skrbeti za naravo.

 1. razred:
 • Za naravo moramo poskrbeti tako: ne odmetavamo odpadkov, ne škropimo, ločujemo odpadke, čistimo gozdne poti, čim manj uporabljamo stroje, izvajamo čistilne akcije, v šolo ali službo gremo peš ali s kolesom.
 • Naravi škodujemo tako: s tovarnami, s škropivi, z izpuščanje raznih plinov, s prometom, s smetmi.
 • Jaz sam/-a skrbim za naravo tako: ločujem odpadke, pobiram odpadke, v šolo grem peš ali s kolesom, vsako leto imamo čistilno akcijo, ne uporabljamo škropiv.
 • V naravi preživim: 4 ure, 1 ali 2 uri, zelo malo, 2 uri, 2 uri, 1 ura, 2 ali 3 ure, 1 ali 3 ure
 • Zakaj moramo poskrbeti za naravo: da nam bo na svetu lepše, ker bi smrdela in ne bi mogli več uživati v njej, da lahko preživimo, da bo lepa, čista, za lepše okolje, da si lahko ogledamo zanimivosti v naravi, da bodo lahko rastline rastle
 1. razred:
 • Za naravo moramo poskrbeti tako: ne onesnažujemo, ne mečemo smeti v naravo, čim več hodit peš, ločevati odpadke, lepo skrbimo, uporaba bio vrečk, manj odpadkov, predvsem plastike v morjih in rekah, ne žagamo dreves, manj avtov, recikliranje odpadkov, čim manj kupovanja izdelkov ovitih v plastiko.
 • Naravi škodujemo tako: vozila, metanje smeti, sekanje dreves, velike količine plinov, metanje plastike, ker se ne razgradi, živali umirajo, onesnaževanje vode.
 • Jaz sam/a skrbim za naravo tako: pobiram smeti v okolici, ne mečem smeti, svoje odpadke vržem v smeti, recikliram.
 • V naravi preživim: 2 uri, 2 uri, 3 ure, 1 uro, 4 ure, 1 uro včasih več, 2 uri, 1 ura, 1 ura, 3 ure.
 • Zakaj moramo poskrbeti za naravo: ostali bomo brez naravnih lepot, da bo ostala čista, da bo lepa, da bi imeli čisto in pitno vodo, lepše okolje, čistejše reke in morja, da bi bila čista, da bi lahko v njej uživali, da imamo svež zrak.

Učenci 6. in 9. razreda so povedali svoja mnenja … Upam, da se vsi zavedamo, kaj nam pomeni narava in kako moramo za njo skrbeti. Čeprav je to še eden navaden članek, kako skrbeti za naravo je pomembno, da si to zapomnimo.

P.S.: Odgovori učencev na vprašanja iz 7. in 8. razreda bodo objavljeni kasneje.

Želimo vam vsem lep dan in ne pozabite, da je narava naš zaklad!

ŠMORNOVCI

Related Images:

Dostopnost