Otroci in mladi si zaslužite, da se sliši vaš glas. In ne samo sliši, ampak tudi upošteva v vam dostikrat nerazumljivem svetu odraslih. Namreč, še kako drži, da zelo dobro opazujete svojo okolico, razumete dinamike dogajanja v njej in znate podati svoje mnenje. Zato se na naši šoli vsako leto sestane šolski otroški parlament, kjer otroci dobite svojo priložnost, da se oglasite in debatirate o aktualnih temah. To leto se ukvarjamo s tematiko, ki se na neki točki dotakne prav vsakega osnovnošolca in sicer govorimo o vaši poklicni poti. Del debate so poklici preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Devetošolka Lana, ki se bo udeležila občinskega srečanja mladih parlamentarcev, je bistroumno razmišljala o tej temi v spodnjem spisu. Preberite ga in poskusite odgovoriti na vprašanja, ki si jih zastavlja.
Manja Matić, mentorica
Poklici preteklosti, sedanjosti in prihodnosti
Poklic? Dandanes je samoumevno, da imajo ljudje poklic. Obstaja ogromno različnih del, ki jih ljudje opravljajo. Kako se na podlagi družbe, prihodnosti in sedanjosti lahko odločamo o vrstah poklicev, ki jih bomo opravljali?
Ali se odločiti za poklic, ki nas veseli ali poklic, ki bo v prihodnosti iskan? Kateri poklici bodo iskani v prihodnosti? Ali bo poklic za katerega smo se odločili čez 5,10, 15 let sploh še obstajal? Nekaterih vrst poklicev, ki jih bomo opravljali v prihodnosti danes še niti ne poznamo. Trenutno je vsekakor na udaru farmacija, kemija, zdravstvo, robotika, elektronika … A kaj bo v prihodnosti?
Morda določenim poklicem v preteklosti nismo namenili pozornosti, a kmalu bodo oz. so aktualni. Kako se bomo izobraževali za poklice, ki sploh ne obstajajo? Poklici prihodnosti so: strokovnjak za kibernetsko varnost, ustvarjalci vsebine, računovodja, oblikovalec uporabniške izkušnje, električar, razvijalec programske opreme, analitik podatkov, inženir robotike, digitalni arheolog, dispečer dronov, organizator spletnih skupnosti, etiki novih znanosti, poklici, ki se ukvarjajo z oživljanjem izumrlih živalskih vrst, agent za človeške organe, geoinženirji za nadzorovanje vremena in rastlin, programerji pametnega prahu …
Ustvarjalci vsebine, tako imenovani influenserji – še 7 let nazaj si nihče niti predstavljal ni, da bo kdo živel od ustvarjanja vsebin na Youtubu, Instagramu, Twitchu … Za marsikoga to sploh ni poklic, a tudi nekaterim odraslim, otrokom, najstnikom je to delo zelo zanimivo in ustvarjalce pri njihovi poti spremljajo in podpirajo. Tudi v Sloveniji živi kar nekaj ljudi, ki se preživljajo z objavljanja vsebin na spletu. Pa se tega sploh zavedamo? Kako izgledajo takšni novodobni poklici? Kako sploh začeti in kako biti uspešen?
Kakšen odnos imamo do poklicev, ki jih skoraj da ni več? Bodo izumrli? Poklici, ki izumirajo, oziroma bodo s časoma poklici, ki jih ne bo več so: rudar, miner, ribič, ladijski kapitan, upravljavec strojev za šivanje oblačil ali proizvodnjo obutve, usnjenih izdelkov, upravljavec strojev za beljenje, barvanje, obdelavo tekstilij, usnja, krzna, finomehanik in delavec v drugih rokodelsko-obrtnih dejavnostih, izdelovalec predmetov domače obrti, odčitovalec števcev, uradnik za kopiranje dokumentov, delavec za zaključna tiskarska dela in knjigovezi, fotograf, carinik …
Kaj pa šivilje, urarji? Danes stvari zlahka zamenjamo, ne potrebujemo šivilj, oblačila kupimo nova. Če se nam pokvari ura, kupimo novo. Ne spoštujemo več poklicev, ki so bili včasih zelo pomembni.
Poklic učitelja, pravnika, prevajalca? Učenci ogromno informacij lahko poiščemo sami na spletu, splet in razvoj napreduje, ali bomo čez 15, 20 let sploh potrebovali učitelja, če lahko vse poiščemo in se naučimo sami?
Pravnik in pravno svetovanje na spletu? V današnjem času je pravnik zelo uspešen in iskan poklic, ljudje imamo vedno probleme, a sčasoma se bo lahko tudi to spremenilo. Pravno svetovanje na spletu. Vtipkaš svoj problem in dobiš rešitev in odgovore na svoja vprašanja, v zelo kratkem času.
Prevajalci? Na spletu je ogromno slovarjev in seveda zelo znan in uporaben Google prevajalnik. Vtipkaš besedo, povedi, v katerem koli jeziku in jih v roku slabe sekunde prevede v želen jezik. Ali bomo prevajalce sploh še potrebovali?
Svet zelo napreduje, iščemo načine, kako bi si olajšali delo, pa si ga res? Bo z roboti in njihovim delom lažje, ali ne? Tega še ne vemo in tudi ne bomo vedeli še nekaj časa. Morda se bliža nova industrijska revolucija. Ne zavedamo se še, a se bomo kmalu morali. Vse gre naprej zelo hitro, nimamo časa niti razmišljati, a takšen je današnji svet – hiter in hkrati zelo pisan, tako kot tudi poklici preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Lana Jurinič, 9. razred