Avtorica: Anja Bosanac, 6. razred

Nekoč, nedavno nazaj so se v Londonu, v Angliji, v središču mesta postavile tržnice s sadjem, zelenjavo, umetnijami, domačimi izdelki ipd. Ljudje so začeli prihajati in si ogledovati, kaj vse so imele tržnice in kaj bi lahko kupili. Bilo jih je vse več in več.

Pojavil se je normalen par kot drugi ljudje. Bila sta okužena z neznanim virusom, ki ni še nikoli obstajal na Zemlji. Sprehajala sta se od tržnice do tržnice, med milijoni ljudi. Dotaknila sta se veliko stvari, kot npr. sadje in svoj virus pustila na sadju, ki se ga je za njima dotikalo oz. ga pojedlo na tisoče ljudi.

Sčasoma sta srečala tudi prijatelje ali sorodnike. Vsi skupaj so začeli klepetati, se dotikati in kašljati en v drugega.

Minilo je pet dni in tržnice so se zaprle in začele so se dogajati čudne stvari. Za nekaj tednov je bilo na novicah po celem svetu, da so odkrili nov virus, ki so ga poimenovali koronavirus. Okužb z boleznijo je bilo vse več potem  so ljudje začeli umirati. Ljudje so začeli razmišljati, kako bi preprečili širjenje virusa, vendar se niso spomnili ničesar, kar bi bilo koristno. Nekdo je predlagal, da bi nosili maske, drugi pa so rekli, da je to preveč čudno in naj bi se spomnili česa boljšega.

Čez približno mesec dni se je prvi primer pojavil tudi v Sloveniji in ljudje niso imeli druge izbire kot slediti predlogom, da bi se virus ustavil. Vlade po vsem svetu so se odločile, da je od zdaj naprej obvezna uporaba mask in rednega umivanja rok. Ne bi tudi škodilo razkuževanje rok z razkužilom, ker je večja možnost, da ostaneš zdrav. Znanstveniki so ugotovili, da je bolezen zelo zelo nalezljiva, zato so se odločili, da se držimo tudi pravila dveh metrov razdalje drug od drugega. Živeti v tem času je bilo precej težko in umrlo je najmanj milijon ljudi na svetu. Število okuženih ljudi se ni manjšalo, temveč večalo in tako je bilo vsaj štiri mesece ali celo več.

Nastopil je čas, ko je v 2020 prišlo poletje. Večini ljudi ni bilo mar za virus, zato so ne glede na število okužb, smrti in veliko hujšega odločili, da bodo šli na morje ali kam drugam, kjer je veliko več okuženih. Drugi so mislili drugače in več je bilo takih, zato se je za čuda epidemija zmanjšala in ni bilo takšne norije na svetu, kot je bila pred meseci. Poletje se je poslavljalo in na vrata je potrkala jesen. Ptice so odhajale, postajalo je vse bolj mrzlo, šolarji pa so se pripravljali na novo šolsko leto v svojih šolah.

Verjemite, ni bilo enako kot po navadi. Maske so bile obvezne, kot je bilo rečeno in bilo je nekako drugače. Svet je vsak mesec bil bližje smrti, zato se vlade niso mogle odločiti, kaj naj storijo glede tega, da ne bi bilo v Sloveniji tako kot v Ameriki z več kot 100.000 okužbami, zato so se odločili, da učenci ne bodo več hodili v šolo, dokler se stanje virusa ne poboljša. Osnovnošolci so bili veseli, saj niso rabili hoditi v šolo. To je bila za njih zabava, vendar svet ne bi dovolil, da otroci iz pametnega stanje padejo v neumneže. Minila sta dva dobra tedna, ko so prišle novice, da se bodo šolarji še vedno lahko učili kot v šoli, ampak ne dejansko kot v šoli. Bilo je nekaj sprememb.

Ste slišali že za spletno učilnico? To je kot učilnica, samo na daljavo, namreč doma. Učenci se niso mogli zlahka navaditi novega načina šolanja. Bili so mesece in mesece zaprti v svojih hišah in samo sedeli pred računalniki. Enostavno se okužbe niso zmanjšale in nekaj je svet moral ukreniti, saj tako ni bilo normalno živeti. Poskusili so vse, vendar se nič ni spremenilo.

Ljudem ni bilo mar za to vse. Ni bilo druge možnosti. Nekaj časa potem so skoraj vsi zboleli in si niso mogli pomagati. V bolnišnicah ni bilo več prostora za nove bolnike. Vsi so si iz srca močno želeli, da bi virus odšel in upali so v to. Večina jih je razumela, kaj se dogaja s svetom, a ne čisto vsi. Nekaterim pač ni možno dopovedati, da zaradi njih svet umira z ljudmi v red.

Minilo je nekaj mesecev, bilo je že leto 2021. Medtem so znanstveniki ugotovili, da virus umre, če ga polijemo z ledeno vodo pri 1000 stopinjah in več. Zato so se odločili in nekako povedali celemu svetu, da jih bodo odpeljali na Mars za dva dni, ker se bodo vsi gasilci iz sveta zbrali na enem mestu, se preoblekli v avstronavte in zgreli vodo tako, da se je parilo iz nje. In vse to se je res zgodilo. Na Zemlji ni bilo niti ene same žive duše. Vsi so odšli v vesolje. Ljudem je bilo res zabavno. Gasilci so vodo polivali po svetu. Minila sta dva dneva in čas je bil, da se ljudje vrnejo nazaj v domove. Bilo je res vroče. Skratka, ideja je delovala. Prebivalci sveta so bili neizmerno veseli in jaz upam, da si bodo nekoč, mogoče 1000 in več let kasneje, v muzejih ogledovali maske svojih prednikov in preučevali koronavirus!